Translate

понедељак, 7. јул 2014.

ZAGADJIVAČI - TOKSINI

Zagađivači su sve nežive stvari oko nas koje ne bi trebalo da dospeju u naše telo, jer ometaju njegovo funkcionisanje. Sve dok ne prodru u naša tkiva, oni neće smetati, kao na primer plastične naočare ili odeća. Ali, ako prodiru u telo, ono mora da se bori da ih izbaci.

Zagađivači mogu da uđu u naše telo kroz vazduh koji udišemo, hranu i napitke koje konzumiramo i proizvode koje stavljamo na našu kožu. Najveća tragedija je kada ne prepoznajemo kada nam neki zagađivač škodi.

Dve osobe mogu da koriste istu kremu za lice. Jedna dobije osip, druga ne. Ona koja ne dobije osip uopšte ne misli da joj ta krema škodi, misli da je kao čelični sef, neprobojan za taj proizvod. Bolje je pretpostaviti da je ta krema za lice nešto otrovno, kao što svedoči osip koji je neko drugi dobio, a da je ona izbegla osip samo zato što ima jači imuni sistem. Imuni sistem je kao novac, koji plaćate sa računa iz banke, za svaki novi napad. Kad potrošite novac, banka (vaše zdravlje) propada.



Rastvarači

Rastvarači su jedinjenja koja rastvaraju druge stvari. Voda je korisni, životodajni rastvarač. Najveći broj drugih rastvarača rastvaraju masti, i oni su opasni, jer mast formira zidove opni svih ćeija, posebno nervnih ćelija.

Najštetniji rastvarač je benzen. On odlazi u timus, uništava naš imuni sistem i izaziva SIDU. Sledeći po štetnosti je propil alkohol. On odlazi u jetru i izaziva rak u nekom udaljenom organu. Ostali glavni krivci za bolesti su ksilen, toluen, metil alkohol, metil hlorid i trihlor-etan.

Metali

Biohemičari znaju da određeni mineral u slobodnom elementarnom obliku uvek inhibira enzim koji koristi taj mineral. Bakar iz mesa i povrća koji unosimo je esencijalan. Neorganski bakar, koji ćemo dobiti iz kante sa bakarnim dnom ili bakarnih vodovodnih cevi je karcerogen. Na nesreću, neorganski oblici metala prožimaju čitavu našu okolinu. Mi stavljamo metalni nakit na kožu, jedemo hleb pečen u metalnim plehovima, pijemo vodu iz metalnih vodovodnih cevi.

Još jedan očigledno opasan oblik metala su zubne (živine) plombe. A ponekad je živa zagađena talijumom, koji je još otrovniji od žive! Izgleda da zlato i srebro imaju manje štetnih efekata, ali niko ne bi trebalo da ima nikakav čisti metal ni u, ni na svom telu.

U ostale preovlađujuće metale spadaju olovo i kadmijum iz lemljenih i galvanizovanih vodovodnih cevi, nikl i hrom iz zubnih navlaka i kozmetike i aluminijum iz hrane, konzervi i lonaca za kuvanje.

Gljivični toksini

Plesni proizvode neke od najotrovnijih poznatih supstanci, zvane mikotoksini. Jedna mala plesniva voćka ili komad povrća može zagaditi veliku količinu soka, džema ili nekog drugog proizvoda. Iako su plesni žive, i mogu se ubiti Zapper-om, mikotoksini nisu, i moraju se ukloniti iz naše jetre.

Međutim, pošto su mikotoksini krajnje otrovni, malena količina može da deo naše jetre onesposobi danima!

Aflatoksin je najčešći mikotoksin. Njega proizvode plesni koje rastu na velikom broju raznovrsnih biljaka. Zato uvek jedimo samo savršeni plod limuna, a nikad ne pijmo industrijski voćni sok. Od hiljada pomorandži koje odlaze u jednu turu pomorandžinog soka koju ćemo popiti, jedna će sigurno biti plesniva, a to je sve što je potrebno da bi izazvalo pogoršanje u našoj jetri.

Velike doze vitamina C pomažu jetri da se brzo oporavi. One takođe pomažu da se otarasimo aflatoksina pre nego što se unese, u samoj posudi sa hranom. Zato nosimo sa sobom bočicu sa prahom vitamina C i posipajmo ga kao so po našoj hrani.           

Fizički otrovi

Udisanje prašine je prilično loše po nas, zato je naše telo izbacuje slinjenjem, kašljanjem, pljuvanjem. Zamislimo da udišemo čestice smrvljenog stakla. One se usecaju u pluća u hiljade žlebova i ne mogu se iskašljati.

Da li bismo ikad svesno udisali smrvljeno staklo? Mi ga se opravdano plašimo ako je na našoj hrani, ili pod bosim stopalom. Mi nismo svesni da ono ispunjava naše kuće kad sestaklena vuna ne zapečati dobro. Bilo kakva rupa u plafonu ili u zidu, čak iako je pokrivena tkaninom, dozvoljava česticama izmrvljenog stakla da ulaze u vazduh u kući. Vazdušne struje ulaze unutra, u naš životni prostor. Zato se sve rupe koje vode u atrijume ili izolovane prostore moraju vakumski zapečatiti. Naravno, staklena vuna nikad ne bi trebalo da se upotrebljava u gradnji kuća, tapeta ili kao izolacija grejača za vodu.

Hronično izlaganje makar od samo jedne male rupe na plafonu nanosi puno štete, dovodeći do formiranja cisti. A te ciste su savršeno mesto da paraziti i bakterije nastanu i razmnože se. Kad se crevni metilj nastani u njima, one postaju zloćudne.

Oboleli od raka sa čvrstim tumorima, u njima imaju ili staklenu vunu ili azbest.

Azbest je još jedna čestica, oštra kao staklo, koja se kreće kroz naše telo kao sabljarka, probadajući naše ćelije, dok se oko nje ne stvori cista.           

Hemijski otrovi

Hloroflourokarbonat ili freon je tečnost za hlađenje u našem erkondišnu i cevima fižidera. Svi oboleli od raka imaju freon u svojim organima zahvaćenim rakom! Freon privlači druge zagađivače – staklenu vunu, metale, transformatorska ulja – da formiraju rastući tumor, umesto da budu izbačeni. To ga čini „superkancerogenim“. 

Arsen se koristi u pesticidima. Zašto bismo trovali i sebe zajedno sa bubašvabama? Da li zato što ne možemo da vidimo šta se dešava? Naši revnosni naučnici proučili su mehanizme trovanja arsenom u najsitnijim detaljima.

Polihlorid bifenil su uljna jedinjenja sa izuzetno korisnim električnim svojstvima, a izvorno su korišćena u tranformatorima. Iako su izbačeni iz takve upotrebe, ima ih u najprodavanijim sapunima i deterdžentima. Da li su se transformatorskog ulja otarasili tako što su ga prodali proizvođačima sapuna?

Formaldehid se koristi za sušenje sunđera. Usled toga, nameštaj sa sunđerima, jastuci  i madraci ispuštaju formaldehid oko dve godine nakon što su proizvedeni. Ako noću spavamo sa nosom zagnjurenim u novi sunđerasti jastuk, rizikujemo velike probleme sa plućima.

Svako sredstvo za čišćenje u našoj kući, sve tečnosti koje naš automobil koristi su otrovne. Svaki insekticid i herbicid je verovatno otrovan. Sve boje, firnajz, supstance za sjaj, podmazivači, belilo i deterdženti poslaće nas u bolnicu ako progutamo makar i mrvicu. Zašto ih držimo oko sebe?

Ako ste bolesni čak i nakon što ste koristili Zapper, to znači da otrovi još uvek deluju. Ako ih se otarasite, to će biti glavni korak ka vašem dobrom zdravlju.

Dr Clark

Нема коментара:

Постави коментар