Translate

среда, 2. јул 2014.

ČIŠĆENJE LIMFE


Zašto je limfa tako važna

Limfa ima tri izuzetno značajne i važne funkcije u ljudskom organizmu.
Jedna je da ishranjuje tkivo poboljšanjem metabolizma tj. boljom razmenom materija u organizmu.
Druga je da obavlja detoksikaciju organizma tj.da prihvata i eliminiše iz tkiva i ćelija metaboličke i druge štetne materije.
Treća je njena nezamenjiva odbrambena uloga. Naime limfni sistem je deo imunološkog sistema organizma. U limfnim čvorovima nastaju limfociti, ćelije koje imaju odbrambenu funkciju u organizmu. Bakterije, virusi i druge patogene čestice koje dospevaju u limfni sistem bivaju uništene u limfnim čvorovima mehanizmom fagocitoze. Zato kod zapaljenskih procesa limfne žlezde oteknu, što je spoljašnji znak odbrambene reakcije.

Više o tome šta je limfa

Pod limfnom tečnošću se podrazumeva sva slobodna tečnost koja se nalazi u tkivu odnosno u međućelijskim prostorima-intersticijumu. Stvaranje limfe je neprekidno. Limfa se stvara tako što na krajevima arterijskih kapilara tečnost procesom filtracije izlazi iz kapilara u intersticijumski prostor, a na krajevima venskih kapilara vraća se u vensku cirkulaciju procesom reapsorpcije.
Limfne sudove imaju bezmalo sva tkiva. Predstavljaju put preko kojeg se direktno otklanja višak tečnosti iz intersticijumskog prostora koji čini skoro šestinu prostora svih tkiva u organizmu. Najsitniji limfni sudovi, limfni kapilari, slepo počinju u tkivu. Intersticijumska tečnost, zajedno sa suspendovanim česticama, ulazi direktno u limfne kapilare. Iz limfnih kapilara se formiraju veći limfni sudovi koji, dalje se spajajući, tvore limfni sistem čiji je najveći organ slezina.
U limfne sudove spadaju i limfni čvorovi kroz koje se limfa filtrira tokom svog protoka kroz telo. Mali su, najveći su veličine lešnika, i uglavnom se nalaze u skupinama. Imaju izuzetno važnu ulogu u odbrambenom sistemu organizma.
Cirkulacija (kruženje) limfe telom je neprestano, uvek u centripetalnom smeru tj. od periferije ka središtu tela. Limfa sporo teče kroz limfne sudove, približno 120 ml/sat  kod odrasle osobe u mirovanju.
Međutim, zastoj tečnosti u međućelijskom prostoru može otežati tok limfe kroz limfne sudove, a smanjeni protok telesnih tečnosti dovodi do slabije ishrane tkiva, nagomilavanja toksina, pada odbrambene sposobnosti organizma i njegove smanjena otpornosti prema bolestima. 
Čišćenje limfe
Додајте натпис

Нема коментара:

Постави коментар